Życzenia Bożonarodzeniowe

W tym wyjątkowym, długo wyczekiwanym czasie zarząd Centrum Seniora, pracownicy oraz uczestnicy życzą dużo zdrowia, wielu powodów do radości – tych małych i tych dużych. Życzymy także, abyście to Boże Narodzenie spędzili z osobami, które są Wam bliskie – niech to będzie czas pełen miłości, spędzony w rodzinnym gronie, czas odpoczynku i refleksji.

Na nadchodzący Nowy Rok przyjmijcie od Nas także życzenia, aby radość i pogoda ducha nie opuszczały Was nawet w najtrudniejszych chwilach oraz aby wytrwałość towarzyszyła Wam w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom.

Wesołych Świąt!

Nasze wycieczki

Wyjście do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Październik zakończyliśmy wyjściem do Mangghi na wystawę „Japońska układanka”. Mieliśmy okazję poznać geografię Dalekiego Wschodu, zobaczyć najbardziej znane zabytki Japonii, a także poznać ciekawostki dotyczące tamtejszej religii. W trakcie warsztatów organizowanych podczas wystawy mogliśmy powąchać najpopularniejsze herbaty takie jak matcha czy sencha i spróbować przypraw pochodzących z Japonii, wasabi oraz prażonego sezamu. Próbowaliśmy swoich sił w robieniu w orgiami, uczyliśmy się robić żurawia i łabędzia z papieru. Zwiedzanie zakończyliśmy tradycyjną japońską herbatą oraz ciastkiem.

http://manggha.pl/exhibition/109


Muzeum Sztuki Współczesnej – MOCAK

„Sztuka w sztuce” to jedna z największych wystaw jakie mieliśmy możliwość zobaczyć w tym roku. Wystawa to zmodernizowane przez młodszych artystów dawne dzieła wielkich sztukmistrzów, przedstawione w zabawny, zaczepny sposób. Możemy zobaczyć „Mona Lisę” w odnowionej wersji czy popiersia wielkich filozofów doprawione nowoczesnymi słuchawkami czy czapkami z daszkiem. Zaskakująca, zabawna, kontrowersyjna, nowoczesna wystawa z dawną, odświeżoną sztuką.

https://www.mocak.pl/sztuka-w-sztuce


Wakacyjne wyjście do Ogród Botaniczny, zwiedzanie krakowskich parków.


Festiwal Copernicus

W maju wraz z uczestnikami Centrum Seniora wybraliśmy się na Festiwal Copernicus – wydarzenie łączącego naukę i sztukę. Tegoroczna edycja poświęcona była emocjom. Wernisaż „Sztuka emocji” w Domu Rzemiosła to wystawa osób dotkniętych przez los. Obrazy, rysunki oraz rzeźby autorstwa osób chorujących psychicznie to bardzo mocne i odważne dzieła, przepełnione różnorakimi emocjami. Ciekawa wystawa, jakiej nie zobaczymy w żadnym muzeum. Znacznie różni się od obrazów, które możemy na co dzień widywać w galeriach. Mocne, prawdziwe obrazy, ukazujące ludzkie emocje.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/i-dzien-copernicus-festival-148195


Wernisaż w ŚDS

11 maja uczestnicy Centrum Seniora mieli okazję uczestniczyć w wernisażu prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Olszańskiej. Była to wystawa dzieł osób chorujących psychicznie, którzy w ramach zajęć plastycznych mają okazję rozwijać swoje talenty ceramiczne. Różnorakie dzieła, zwariowane kształty, niebanalne kolory, intrygujące nazwy to określenia idealnie oddające klimat tej wystawy.


Wystawa szopek krakowskich

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, kontynuując coroczną tradycję, wraz z grupą uczestników Centrum Seniora wybraliśmy się na Rynek Główny oglądnąć pokonkursową wystawę szopek krakowskich. W Pałacu Krzysztofory mogliśmy podziwiać prace zgłoszone do 74 konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. Wystawa składa się z kilkudziesięciu szopek, rywalizujących w kilku kategoriach wiekowych (seniorskie, młodzieżowe i dziecięce). Szopki były oceniane także ze względu na swoją wielkość. Do konkursu zgłaszane były szopki miniaturowe, małe, średnie oraz duże. Prac z roku na rok przybywa, zmienia się także ich forma i kształt. Pojawiają się szopki tradycyjne, kolorowe z błyszczącymi detalami, nawiązujące do legend krakowskich. Jest też kilka wyróżniających się na tle reszty, które przedstawiają nowoczesne pojęcie szopki odwołujące się do wydarzeń dnia codziennego. Wystawę można zwiedzać do 26 lutego 2017 w Pałacu Krzysztofory. Serdecznie polecamy!

http://www.mhk.pl/wystawy/pokonkursowa-wystawa-szopek-krakowskich-1


Wystawa : Rembrandt. Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

Kolejnym wyjściem w ramach spotkań seniorów z kulturą było wyjście do Muzeum Narodowego na pokaz obrazu autorstwa holenderskiego artysty Rembrandta Harmenszoona van Rijna „Krajobraz z miłosiernym samarytaninem”, nawiązujący do przypowieści o miłosierdziu i miłości do bliźniego opisanej w Ewangelii. Jest to jeden z najcenniejszych dzieł tego autora znajdujących się w zbiorach rodziny Czartoryskich od około 1813 roku, będący zapowiedzią przyszłorocznej wystawy zbiorów Muzeum Czartoryskich. Wycieczkę na wystawę zwieńczyliśmy spacerem po krakowskim rynku.

http://mnk.pl/wystawy/rembrandt-krajobraz-z-milosiernym-samarytaninem


Obraz i słowo… W kręgu poezji.

Wakacje w Centrum Seniora rozpoczęliśmy wyjściem do Nowohuckiego Centrum Kultury na wystawę „Obraz i słowo … W kręgu poezji”. Niezwykła wystawa, ukazująca dwa oblicza artystów będących zarówno malarzami jak i poetami. Zbiory obrazów poszerzone były o wiersze, mające na celu wprowadzenia nas w świat życia artysty. Podczas zwiedzania wystawy mieliśmy okazję poznać plastyków od trochę innej strony. Podziwialiśmy nie tylko ich piękne malunki, ale także słowne dzieła, będące uzupełnieniem malowanych obrazów. Świetna wystawa dla fanów poezji, ale także dla wielbicieli pięknych obrazów.

http://nck.krakow.pl/obraz-i-slowo/

obraz-i-slowo-3  obraz-i-slowo-6 obraz-i-slowo


Wystawa „Miasto bez murów. W 650. rocznicę lokacji Kleparza (1366-2016)”

Kolejnym spotkaniem ze sztuką uczestników Centrum Seniora była wycieczka do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które prezentuje wystawę pod tytułem „Miasto bez murów” z okazji 650 rocznicy lokalizacji Kleparza. Fotografie i obrazy ukazują dzieje Kleparza od czasów współczesnych, zabierając zwiedzających w podróż w czasie aż do drugiej połowy XIIw. Oglądając wystawę możemy porównać widoki, miejsca i najważniejsze budowle stanowiące o tożsamości Kleparza i Krakowa, znajdujące się niegdyś w odrębnych miastach – kościół św. Floriana oraz Barbakan z Bramą Floriańską z dzisiejszym obrazem tego miejsca.

http://www.mhk.pl/wystawy/wystawa-miasto-bez-murow-w-650-rocznice-lokacji-kleparza-1366-2016

kleparz-1  kleparz-4 kleparz-7


Maria MaterMisericordiae

Naszym pierwszym sierpniowym wyjściem była wycieczka do Muzeum Narodowego na wystawę „Maria MaterMisericordiae”. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć ponad 90 dzieł sztuki ukazujących różne oblicza Matki Boskiej Miłosierdzia : Strażniczkę Skarbca Bożego Miłosierdzia w życiu ziemskim i niebiosach, Matke Boską Czułą, Matkę Boską w płaszczu opiekuńczym, Matkę Boską Ornatka, Pieta oraz Matkę Boską karmiąca dzieciątko. Wystawa jest zbiorem dzieł głównie włoskich artystów, których obrazy zostały wypożyczone z europejskich muzeów i kościołów. Jest także kilka wizerunków Matki Boskiej, będących zasobami polskich kościołów oraz galerii. Bardzo ciekawa wystawa, będąca pięknym zbiorem dzieł kultu Matki Boskiej orędowniczki i opiekunki ludzkości.

http://mnk.pl/wystawy/maria-mater-misericordiae


Pawilon Józefa Czapskiego (zdj. Pawilon j. Czapskiego)

W ramach czwartkowych wyjść wraz z grupą seniorów odwiedziliśmy nowo wybudowany budynek wchodzący w skład kompleksu Muzeum Narodowego w Krakowie – Pawilon Józefa Czapskiego, wybitnego polskiego malarza, pisarza a także majora.  Budynek składa się z trzech kondygnacji.  Na pierwszej mieliśmy okazję zobaczyć  12 obrazów autorstwa Józefa Czapskiego oraz zaglądnąć do jego dzienników, przedstawiających zapiski z życia artysty. Drugie piętro to biografia pisarza, obejmująca poza standardowymi opisami multimedialne projekcje, przedstawiające nie tylko życiorys autora, lecz także historię Polski. Dodatkowo mieliśmy okazję przenieść się do francuskiego pokoju Czapskiego w Maisons-Laffitte, który wraz z oryginalnym umeblowaniem a także pamiątkami i książkami autora został przeniesiony do Krakowa. Ostatnim punktem wycieczki był taras widokowy znajdujący się na ostatnim trzecim piętrze pawilonu, z którego mieliśmy okazję zobaczyć ogrody sąsiadujące z budynkiem, a także małą panoramę Krakowa.

http://mnk.pl/oddzial/pawilon-jozefa-czapskiego/o-pawilonie

pawilon-jozefa-czapskiego-3  pawilon-jozefa-czapskiego-7 pawilon-jozefa-czapskiego-8


Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

W ostatni czwartek sierpnia odwiedziliśmy Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Nowej Hucie. Mieliśmy tam okazję zobaczyć dwie ciekawe ekspozycje. Pierwsza „ Z biegiem lat, z biegiem dni …” poświęcona jubileuszowej wystawie Adama Mielnika, obchodzącego niedawno 90 urodziny ! Obrazy przedstawiają głównie kwiaty, pejzaże i kosmos, malowane farbami olejowymi oraz pastelami.

Druga wystawa to pokaz fotografii Krzysztofa Karolczyka „Z mojej szafy”. Krakowianin, wieloletni fotoreporter krakowskich gazet. Zdobywca licznych nagród Polskiej Fotografii prasowej czy Grand Pressphoto. W trakcie wystawy mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcia autora, wykonane podczas ważnych dla małopolski ówczesnych wydarzeń, z udziałem takich osobistości jak Jan Paweł II czy kardynał Franciszek Macharski.

http://www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/wystawy/galeria-okn/958-krzysztof-karolczyk-z-mojej-szafy-fotografie

http://www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/wystawy/galeria-okn/953-adam-mielnik-z-biegiem-lat-z-biegiem-dni-malarstwo

ckn-2  ckn-4 ckn

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz